Nyelviskolánk is részt vett a Pécsi Tudományegyetem által szervezett Állás- és szakmai gyakorlati börzén 2015. március 25-én. Az eseményre a vártnál is több egyetemista, illetve pályakezdő volt kíváncsi. Ennek köszönhetően mi is rengeteg fiatallal találkoztunk mind a kiállítás, mind az azzal párhuzamosan futó szakmai előadások alkalmával.
Nyelviskolánk képviseletében Karfner Judit intézményvezető és Halász Gabriella szakmai vezető tartott előadást az idegen nyelvű állásinterjúk buktatóiról, és látta el tanácsokkal azokat a fiatalokat, akik a jövőben külföldön szeretnének munkát vállalni.
Az előadás kivonatát most közreadjuk mindazok számára, akiket érdekel a téma, és szeretnének bővebb információkat kapni. A segédanyag elsődleges rendeltetése, hogy olyan információkkal lássa el az állásinterjúra készülőket, amelyek tudatában bátrabban vágnak majd neki az interjúnak és használják a nyelvtudásukat!
Az idegen nyelvű állásinterjúk buktatói
Az ember a legkülönbözőbb élethelyzetek következtében határozhatja el, hogy megpályáz egy olyan állást, amelyhez valamely idegen nyelv tudására, és főként használatára van szükség. Legyen szó akár magyarországi elhelyezkedésről, akár egy külföldi munkára való jelentkezésről, a nyelvtudás minden esetben elengedhetetlen.
Azt azonban semmiképp sem szabad elfelejtenünk, hogy a nyelvtudás legfőképp gyakorlással fejleszthető. Fontos, hogy egy bizonyos nyelvi szintre való eljutás ne elégedettséggel töltsön el bennünket, hanem újabb tanulási célokat adjon a számunkra. Némi időráfordítással ugyanis bárki eljuthat arra a szinte, amikor már kétségek és félelmek nélkül vághat neki egy állásinterjúnak, akár külföldön is.
De mi alapján dönthetjük el, hogy bevállalhatunk-e egy idegen nyelvű állásinterjút?
A tájékozódás nagyon fontos lépés. Kellemetlen helyzetektől óvhat meg minket, ha az információk birtokában döntjük el, vállaljuk-e az állás megpályázását és az ezzel járó nyelvi megmérettetést.
Ha úgy ítéljük meg, hogy a felkészültségünk és a tapasztalataink alapján biztosan jelentkezhetünk egy idegen nyelvű interjúra, tehát felkészültek vagyunk nyelvileg, akkor az első lépés az önéletrajzunk idegen nyelvű változatának elkészítése, továbbá egy motivációs levél megfogalmazása. Az önéletrajz elkészítése előtt mindenképp tájékozódjunk az elfogadott formákról, és azoknak megfelelően készítsük el a dokumentumot. Nem elegendő azonban egy sablon-önéletrajzzal feltűnni, amelyből hiányoznak a munka-specifikus információk.
Nagyon fontos, hogy a szakmai céljaink arra az állásra fussanak ki, amelyet megpályázunk. A motivációs levélnek is illeszkednie kell a megpályázott pozícióhoz és a vállalathoz egyaránt. Mindez arra enged következtetni, hogy foglalkoztunk a pozícióval és saját erőből sikerült megalkotnunk egy megfelelő tartalmú és nyelvezetű dokumentumot, mellyel a személyes interjú lehetőségét szerezhetjük meg magunknak.
Hogyan adjuk meg a nyelvtudásunk szintjét?
Az önéletrajz egyik fontos eleme a nyelvtudás szintjének megadása. Erre több módszer is létezik. Használhatjuk például a KER-szinteket: ez egy ismert, általános, mindenki által elfogadott skála. Fontos tudni, hogy a KER-szint minden részkompetenciát magában foglal, ezért csak akkor tüntessünk fel egy egységes szintet az önéletrajzunkban, ha a szóbeli és az írásbeli kompetenciáink közel azonosak. Ha nem azonosak, akkor felbonthatjuk ezeket (pl. írásbeli és szóbeli részre) és megadhatunk eltérő szinteket is. Alternatívaként írásban is megfogalmazhatjuk a nyelvtudásunkat, kiemelve az erős kompetenciáinkat vagy a szókincsünket.
Van egy nyelvvizsgám- a legjobb, ha beírom annak a szintjét?
Nos, mint elért eredmény mindenképpen hasznos. Azonban, ha a nyelvvizsga egy 5 évvel ezelőtti teljesítmény eredménye, és azóta nem használtuk a nyelvet, akkor az a nyelvtudásunk valószínűleg passzív állapotban került. Ha tehát feltüntetjük azt, az önéletrajzunkat értékelő könnyen azt gondolja, hogy jelenleg is ilyen szinten vagyunk.
Sokkal fontosabb, hogy hitelesen adjuk meg ezt az információt is, mert számítani kell arra, hogy a munkáltató valamilyen módon meggyőződik a nyelvtudásunkról, például azzal, hogy angolra vagy németre vált az állásinterjú során. Esélyromboló lehet, amikor az idegen nyelvű interjúkérdésekre kerül sor.
Mit jelent a tárgyalóképes nyelvtudás?
Rengetegszer láthatjuk ezt a kifejezést az állásajánlatokban, illetve jól hangzik az önéletrajzokban is. De mit is takar? Hová sorolnánk A1 és C2 szint között? Nos, ez mindenképpen egy magas szintű nyelvtudás, mert a tárgyalóképesség alapja a folyékony kommunikáció és a nagyon magas szintű értés, mely a tárgyalófél megértéséhez szükséges. A tárgyalóképességhez nem elegendő a nyelvtudás önmagában, hanem rendelkezni kell tárgyalástechnikai ismeretekkel vagy tárgyalási tapasztalattal is az adott idegen nyelven. Ez ugyanis elengedhetetlen az idegen nyelvű információszerzéshez és az érveléshez. Ha a cég elvárása ez a szint, akkor az is az elvárások közé tartozik, hogy képesek legyünk szakmai szókinccsel, tárgyalástechnikai elemek használatával, természetes módon lefolytatni egy megbeszélést, amihez legalább erős középfokú (B2) vagy felsőfokú (C1) nyelvi szint szükséges.
Hogyan dönthetem el, hogy megfelelek-e ennek?
Fontos, hogy semmiképpen ne rejtegessük a megszerzett nyelvtudásunkat, és ne ragaszkodjunk görcsösen ahhoz, hogy tökéletesen beszéljünk az adott idegen nyelven. Beszéljünk bátran és gördülékenyen, mutassuk magabiztosnak önmagunkat. A magabiztosság ugyanis olyan tudást, illetve szóbeli képességeket képes előhozni belőlünk, amelyekről talán nem is gondolnánk, hogy a birtokukban vagyunk.
Szakmai nyelvtudás vs. általános kifejezések. – Melyikkel érünk többet?
A szakmai nyelvtudásunkkal jó benyomást gyakorolhatunk leendő munkaadónkra, ez mindenképp pozitív az állásinterjún. De ne felejtsük el azt sem, hogy rendkívül fontosak az általános kifejezések is, és sok esetben meggyőzőbb, ha gördülékenyen, folyamatosan tudunk kommunikálni általános szókincsünkkel. A szakmai szókincs elsajátítására pedig elegendő a betanulási időszak.
A nyelvtanról- Nyelvtan nélkül nem megy?
Sok esetben pont a nyelvtani korrektséghez való görcsös ragaszkodásunk gátol minket a gördülékeny kommunikációban. Ha mindig mindent helyesen akarunk mondani, azzal azt érjük el, hogy „nyökögünk”, a stressz lesz úrrá felettünk, ami következtében az értésünk is ível lefelé.
Ne akarjunk mindig mindent helyesen mondani! Engedjük el azt az igényünket, hogy az anyanyelvünkkel azonos szinten akarunk idegen nyelven kommunikálni. Nem baj, ha belecsúszik pár pontatlan szerkezet a mondandónkba. Arra figyeljünk nagyon, hogy olyan hibákat ne vétsünk, amelyek következtében a partnerünk nem érti, mit is szerettünk volna mondani. Hogy ezeket a hibákat elkerüljük, nagyon fontosak például a korrekt igealakok (jelen és múlt időben, feltételes módban, passzívban) és azok vonzatai.
Ne csak a hibáinkra, hiányosságainkra koncentráljunk, hanem helyezzük előtérbe az erősségeinket és alapozzuk azokra a kommunikációt. Ne féljünk kihangsúlyozni azt, amiben jók vagyunk!
Mire számíthatok az állásinterjún?
1. Itt bekapcsolódik egy további kompetencia: a hallott szöveg értése, / a beszélt nyelv / az élő, autentikus nyelv értése. Nem tudhatjuk előre, ki interjúztat majd minket. Egy anyanyelvű felettes vagy egy magas szinten beszélő HR munkatárs. Számíthatunk arra is, hogy bármi szóba kerülhet, amit az önéletrajzunkban írtunk. Fontos, hogy ne szó szerint azt adjuk vissza az interjún, amit leírtunk, hiszen azt már olvasták. Élőbb nyelven, érdekesen próbáljuk eladni magunkat.
Összegzés
A sok elrettentőnek tűnő információ és tanács mellett azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy kellő tanulással és gyakorlással minden olyan fontos lépés és tudásanyag elsajátítható, amelyre egy idegen nyelvű állásinterjún szükségünk lehet. A begyakorlottság, a rutin és az önbizalom éppolyan fontos ezen a téren, mint a nyelvtudás maga. A titok tehát a gyakorlásban és a megfelelő felkészülésben, illetve a felkészültségben rejlik.
Ne kételkedjünk tehát abban, hogy eljuthatunk a nyelvtudás legmagasabb szintjeire is, hiszen odáig is épp olyan út vezet, mint amilyen az aktuális nyelvtudásunk megszerzéséig vezetett. És ha azt képesek voltunk elérni, akkor nem szabad elrettennünk a továbbiaktól sem, hiszen a nyelvtudás által a világ nagyobbá és színesebbé válik.
Tippjeink röviden:
1. Szerezz friss,objektív képet nyelvtudásodról!
2. Mérd fel és fókuszálj arra, amire a pozícióban szükség lehet
3. Készülj fel a megmérettetésre!
Segítségre van szükséged, mert szeretnél felkészülten érkezni ?
Nyelviskolánkban lehetőséged van részt venni állásinterjú-konzultáción és tréningeken, angol és német nyelven egyaránt. Érdeklődni:
E-mail: iroda@masnyelven.hu
7622 Pécs, Bajcsy-Zsilinszky Endre út 5.
Nyitva tartás: H-P 9.00-15.00
Tel.: +36 30 649 2073